Кредитний рейтинг АТ «Універсал Банк» підтверджено на рівні uaAAА Кредитні рейтинги випусків облігацій ТОВ «Будспецсервіс» підтверджено на рівні uaBBB+ Кредитний рейтинг ПрАТ «СГ «ТАС» підтверджено на рівні uaAА Кредитний рейтинг Акціонерного банку «Південний» підтверджено на рівні uaАА Рейтинги надійності банківських депозитів оновлено Кредитні рейтинги АТ «ТАСКОМБАНК» підтверджено на рівні uaААA Кредитний рейтинг АТ «БАНК «ГРАНТ» підтверджено на рівні uaАА Кредитний рейтинг АТ «МІБ» підтверджено на рівні uaВВВ+ Кредитний рейтинг Публічного акціонерного товариства «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» підтверджено на рівні uaАА+ Кредитний рейтинг АТ «Ідея Банк» підтверджено на рівні uaAА Рейтинги надійності банківських депозитів оновлено Кредитний рейтинг АТ «ПУМБ» підтверджено на рівні uaААА Кредитні рейтинги АТ «БАНК «АВАНГАРД» підтверджено на рівні uaAAА Рейтинг ПрАТ СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ІНТЕР-ПОЛІС» підтверджено на рівні uaA

Головна » 

Фінансовий сектор

Адекватність рейтингових оцінок підтверджується статистикою дефолтів

Незалежне рейтингове агентство "Кредит-рейтинг" представило оновлену статистику дефолтів і динаміку зміни рейтингів по боргових інструментах українських емітентів за 2004-2011 рр.

Статистика дефолтів - це не лише ключовий показник кредитного ризику, але і один з основних індикаторів об'єктивності і якості роботи будь-якого рейтингового агентства. Визначивши за 11 років своєї роботи понад 1100 кредитних рейтингів, "Кредит-рейтинг" на сьогодні є єдиним українським рейтинговим агентством, чиї оцінки підтвердили свою адекватність протягом такого тривалого періоду. "Наша місія - зниження системних ризиків за рахунок незалежної і професійної оцінки учасників ринку, що сприяє підвищенню прозорості і інвестиційної привабливості національної економіки. Як піонер у сфері незалежної оцінки кредитоспроможності українських суб'єктів запозичень, ми дуже пишаємося тим, що першими в Україні представляємо свою статистику дефолтів подібно до того, як це роблять провідні рейтингові агентства світу, - підкреслив генеральний директор рейтингового агентства "Кредит-рейтинг" Андрій Шевченко. - Цим кроком ми хочемо вивести вітчизняний ринок рейтингових послуг на якісно новий рівень".

У комплексному дослідженні, проведеному аналітиками агентства, наведена частота дефолтів за підсумками 2004-2011 рр., розрахована кумулятивно, з урахуванням призупинень і відкликань рейтингів, шляхом складання динамічних вибірок. Використана при цьому методологія ідентична тій, що застосовується визнаними міжнародними рейтинговими агентствами. Аналіз статистики дефолтів виконаний по кількості боргових інструментів, що мали діючий кредитний рейтинг за Національною рейтинговою шкалою на початок кожного року.

Базою для статистики слугує детальний аналіз 876 випусків боргових зобов'язань різних типів, що пройшли процедуру рейтингування в агентстві "Кредит-рейтинг" (відсоткові, дисконтні, іпотечні, цільові облігації) на загальну суму понад 71,8 млрд. грн. Всього за 8 років агентством було зафіксовано 139 дефолтів, з яких 88 сталося по цільових будівельних облігаціях і 51, - по інших боргових зобов'язаннях. Пік дефолтів припав на 2009 рік.

Статистика дефолтів по облігаціях протягом останніх восьми років переконливо ілюструє об'єктивність визначених нашим агентством кредитних рейтингів при оцінці ризиків вкладень в облігації - практично 90% дефолтів сталися з облігаціями, що мали низькі спекулятивні рейтинги. Але й наявність рейтингу інвестиційного класу повністю не виключає вірогідності дефолту, проте ця вірогідність значно нижча, ніж для спекулятивної категорії. При цьому слід зазначити, що нерідко дефолти по облігаціях з високими рівнями кредитних рейтингів в Україні відбувалися внаслідок небажання емітента виконувати свої зобов'язання навіть при наявності у нього фінансових можливостей для погашення боргу.

На сьогодні показники дефолтів, що сталися, в Україні знаходяться в чіткій залежності від рівнів рейтингів, отже, методологія рейтингования, що використовується агентством "Кредит-рейтинг", адекватно відображує рівень кредитоспроможності українських емітентів. Слід зазначити, що в Україні велика частина дефолтів носить технічний характер. А саме, найчастіше має місце невиконання зобов'язань у визначений термін, що тягне ініціацію або продовження переговорів між емітентом і його кредиторами (у тому числі утримувачами облігацій) з метою реструктуризації боргів і їх погашення в майбутньому. Дефолтів, після оголошення яких слідувало б стягнення боргу через суд або ліквідація компанії, було зафіксовано вкрай мало.

Це можна пояснити рядом причин. Облігації, що обертаються на українському фондовому ринку, в більшості випадків не забезпечені запорукою і при банкрутстві підприємства вимоги утримувачів таких облігацій задовольняються чи не в останню чергу. Тому інвестори досить лояльно відносяться до проведення переговорів відносно відтермінування виконання зобов'язань, намагаючись порозумітися з емітентами-позичальниками, і прагнуть не доводити ситуацію до початку процедури банкрутства. Низький відсоток фіксації дефолту внаслідок процедур проведення санації і ліквідації підприємств пояснюється також тим, що часто цим процедурам передує невиконання зобов'язань по оферті або виплаті купона, і саме ці події найчастіше фіксувалися рейтинговим агентством "Кредит-рейтинг" як тип дефолту. Як правило, на стадії ліквідації підприємства-банкрота зазвичай рейтинг його зобов'язань вже призупинений або відкликаний через невиконання емітентом контрактних зобов'язань перед агентством щодо подання інформації або оплати послуг з оновлення рейтингу.

"Кредит-рейтинг", протягом усього періоду своєї роботи незмінно виступаючи флагманом ринку рейтингових послуг, став першим і доки єдиним рейтинговим агентством в Україні, що опублікувало свою статистку дефолтів і матриці міграції рейтингів облігацій. Нині тільки рейтингові оцінки агентства "Кредит-рейтинг" мають чітко обгрунтоване кількісне вираження кредитоспроможності за Національною рейтинговою шкалою, що дозволяє використовувати їх відповідно до міжнародних стандартів обліку і оцінки ризиків. Тому клієнти агентства відтепер мають можливість використовувати свій кредитний рейтинг не лише для підтримки іміджу або виконання вимог законодавства, але і для залучення потенційних інвесторів.

Стисла нформація про статистику дефолтів в Україні за 2004-2011 рр. доступна на сайті агентства за цим посиланням.

Для отримання детальнішої інформації і звіту звертайтеся, будь ласка:
Відділ розвитку методології, Григорій Лур’є, (044) 490-25-50
G.Lourie@credit-rating.com.ua

розгорнути

сгорнути